Friday, March 25, 2011

Coupon Class Schedule!!!

Here is an updated Coupon Class schedule for the next few months. Please email me at ( if you are interested in attending one of them. Classes are $10 per person (unless noted below) and include a packet of information and door prizes. All classes usually last about 2 hours.

All classes in Blue are private classes.

All classes in Pink are open to public.

March 26th @ 4pm (Private Class) (O'Quinn)

March 27th @ 2pm (Private Class) (Coaling, AL)

March 28th @ 6:30pm (University of Alabama - Bidgood Room 240)

March 31st @ 6:30pm (Tuscaloosa) (Jackson) (CLASS FULL)

April 7th @ 6:00pm (Private Class) (Palmer)

April 9th @ 1pm (Location TBA - Tuscaloosa/Northport)

April 9th @ 4pm (Private Class) (Watson)

April 14th @ 6:00pm (Private Class) (Reed)

April 18th @ 6:30pm (Private Class) (Smith)

April 28th @ 3:15pm (Private Class) (Flatwoods Elem. School)

May 1st @ 5:30pm (Christ Harbor Church) (Northport, AL)

May 13th (Private Class) (Bama Bounders)

May 14th @ 9:30am (Carrollton, AL)

May 14th @ 1:30pm (Demopolis, AL)

May 2011 (Summerdale, AL ) Time & Location TBA

May 22nd (Magnolia, AL)

June 12th @ 5:30pm (Snead)

If you are interested in hosting a class at your home, church or office, please email me at for details. Hostess gets the class FREE!!!!!

**Register for any class at!**

Thursday, March 24, 2011

Birmingham Groupon of the Day!!

Head over to Groupon where you can purchase a $20 gift card to Painted By U in Hoover, AL for only $10!!! This would make a great baby gift, birthday present or even a good Easter gift for a friend or your little one.

Tuscaloosa Groupon Deal of the Day!

Head over to Groupon where you can purchase a $10 gift card to Mary's Cakes and Pastries for only $5!!!! This is a great deal so hurry and grab it!!

Publix Trip Details

Okay, since so many people ask about a breakdown of the Publix trip, I grabbed my receipt and typed everything for you. Also, I’ve had a few people that wanted me to explain my shopping trip so here goes:

I always check out the upcoming sales on Mondays. If I see something that I want to buy then I order coupons (ebay, clipping websites, etc), print them or gather them from my binder. (Also, if I need to purchase a large number of one product then I call Publix and have them special order the products. Only do this though for quantities larger than 25) Once that is complete, I make a list of everything that I will be purchasing, how much of each item I want to buy and then I list out the coupons. (It looks very similar to the breakdown below). This helps me because I know how much I should be paying for my groceries and so that I don’t get up being surprised with a $100 bill.

Then I head to the store!! I grab my buggy and start with the produce section and work my way to the freezer section at the opposite side of the store. Once I get my item, I then locate the coupons needed and put them in a separate file in my purse. (This helps me so that I don’t have to go through all the coupons when I’m checking out) Once my buggy is full, I head to the cashier and start checking out. Once all items are scanned I then hand over my coupons!! I usually kindly point out to people behind me that it may me a few minutes if I’m using a ton of coupons. Usually everyone is very nice and most even like to stay in line behind me to see how much a save.

On to the Publix trip now!!!

Here is what I purchased:
100 Mentos ($0.79) = $79.00
89 Vigo Yellow Rice @ $0.64 = $57.41
86 Propel Water @ $0.50 = $43.00
25 Muller’s Pasta @ $0.69 = $17.25
4 Yoplait Kids Yogurt @ $2.00 each = $8.00
4 Butter @ = $1.04 = $4.18
4 Phil. Cream Cheese Mini’s @ 1.25 = $5.00
2 Almond Milk @ $2.50 = $5.00
4 Kraft Cooking Creams @ 2.50 each = $10.00
2 Sargento Shredded Cheese (Extra Cheddar) @ $2.00 = $4.00 (RAINCHECK)
3 Lance Crackers @ 1.44 each = $4.32
5 Pepperidge Snack Crackers @ 1.74 = $8.70
6 Cheese It Crackers @ 1.64 = $9.84
2 Beef Franks = $4.68
2 Turkey Franks = FREE with coupon
1 Green Giant Frozen Vegetables = $1.00
2 Lysol Wipes @ $2.00 each = $4.00
1 Mott’s Juice = $1.67
10 Bertolli Pasta Sauce = $1.40 each = $14.00 (RAINCHECK)
4 Sundown Vitamins @ 2.99 each = $11.96
1 Bottle of Ketchup = $1.59
1 Bag of Potatoes = $2.99
1 Bunch of Bananas = $1.55
1 Container of Strawberries = $1.67
1 Package of Frozen Chicken Tenders = $3.99
1 Package of Hamburger Meat = $4.40
3 Packages of Chicken Breasts = $12.06

100 <1.00> Mentos Coupons == $21.00 overage
89 <1.00> Vigo Yellow Rice == $31.59 overage
86 <0.50> Propel Water (These doubled to $1)
25 <1.00> Muller’s Pasta = $7.75 overage
4 <1.00> Yoplait Kids Yogurt
2 <2.00> Yoplait (Yellow Ad)
4 <0.40> Butter
4 <1.00> Phil. Cream Cheese
2 <1.00> Almond Milk
4 <1.50> Cooking Creams
2 <1.50> Sargento (Publix Printable)
1 <1.00/2> Sargento (Winn Dixie Booklet)
3 <0.55> Lance
5 <1.00> Pepperidge Snack Crackers
2 <1.00/2> Cheese It’s
2 <0.75> Cheese It’s (Baby Swiss)
1 <1.00> Green Giant
1 <2.00/2> Lysol Wipes (Winn Dixie)
1 <1.00/2> Lysol Wipes
5 <1.50> Bertolli Pasta Sauce
3 <1.00> Produce wyb OM Meat
<5.00> Bruno’s
3 <1.50> Off Chicken wyb Cooking Creams
2 <3.00/2> Sundown Vitamins
2 <6.00/2> Sundown Vitamins (Publix) = $6.04 overage


Vendor Coupons = $219.33
Store Coupons = $125.60
Special Prices at Store = $189.38
TOTAL Savings = $534.31!!!

Order Total = $-17.56
Sales Tax = $18.79
TOTAL OOP = $1.23!!!!

Monday, March 21, 2011

Silk Milk $2.00 Coupon!!

Head over to the Silk website you can grab a $2/1 Silk coupon.
First you need to head over to the Silk website and click the get a coupon link at the top right of the page. Then just register or log in. I am a current member so I logged in. You will be taken to a screen where you are given the option to take a brief survey that will replace the standard $0.75/1 coupon with a high value $2/1 Silk coupon!!
Silk Soymilk is priced 2/$5 this week at Publix, so you will get yours for 50¢ after coupon!

**If you or your family does not drink this milk, I would love to have your coupons!!! My little boy only drinks Almond Milk and the milk usually will stay fresh for about a month, so I would love to stock up on it this week. Email me at and I can come and pick them up or you can put them in the mail for me. Thanks!!

Sunday, March 20, 2011

Publix Trip Details!

Okay, so before you take a look at all the stuff, please remember that I don't shop like this every week. This trip was very EXTREME and most of my trips look nothing like this. I just wanted to show you all how much you could get and how much you can save. ( My weekly trips usually involve smaller quantities and fewer coupons) Everything that I bought, my family will use and we are also going to give most of it away. (If you know of a local family who is struggling and would love to have some groceries, please email me and I can take them some stuff or will be glad to meet you somewhere) Always remember that if you can get items FREE or even better if you can be paid to buy the items then grab them and donate to those in need. My family feels like God has blessed us so much and we love that he is my couponing classes and even shopping trips to bless others as well. He has given us so much and we are forever grateful!

Okay, so on to the trip!

Here are the items I purchased:
2 Bags of Shredded Cheese (Not Pictured)
2 1/2 Gallons of Almond Milk
6 Boxes of Cheese It's
5 Boxes of Pepperidge Baked Snacks
10 Jars of Pasta Sauce (Raincheck)
25 Boxes of Pasta
89 Bags of Yellow Rice
86 Bottles of Propel Water
4 Boxes of Yogurt
1 Bag of Potatoes
1 Carton of Strawberries
1 Bunch of Bananas
3 Packages of Chicken
1 Package of Hamburger Meat
4 Bottles of Sundown Vitamins
4 Containers of Butter
4 Containers of Cooking Creams
4 Cream Cheese Mini Packs
100 Mentos Candy
4 Packages of Hotdogs
1 Bottle of Ketchup
1 Package of Chicken Tenders
1 Box of Spinach
1 Bottles of Apple Juice
2 Containers of Lysol Wipes
3 Packages of Peanut Butter Crackers

Order Total = -17.56
Tax = $18.79
Grand Total = $1.23
Saved $534.31!!

When I was checking out I actually had to run back and grab 3 more items to make my amount go into the positive. The great thing I love about it, is that we needed milk which usually runs for around $3.00. We ended up getting all the above products for less than that amount and we even grabbed 2 cartons of milk!!